29.08.2023.
Povijest Trogira
Trogir je poznat po svojoj bogatoj povijesti, a kada se nađete u staroj jezgri, vrijeme kao da stane.
Nalazi koji su pronađeni u gradu nam prikazuju da grad datira 2000 godina prije naše ere, iako se smatra da je Trogir mnogo stariji. U samoj blizini Trogira možemo naći znatno starije ostatke kamenog oružja koji je koristio neandertalski čovjek prije 45000 godina.
Sama stara gradska jezgra je nekoć bila dio kopna, koja je radom ljudi odvojena u mali otočić.
Pretpostavlja se da je grad dobio ime po grčkom nazivu-Tragurion, u značenju tri kamena.
Grad je osnovan od strane grčkih kolonija, kojima se svidjelo plodno polje Trogira. U gradu se osobito štovao Silvan, rimsko božanstvo stoke i šume, kao i Bachusa (Dionysus) božanstvo grožđa i vina. Kršćanstvo dolazi na prostor Trogira za vrijeme kasne antike, u VI. stoljeću. Stanovništvo brzo prihvaća novu vjeru, te počinje graditi crkve posvećene brojnim mučenicima.
Trogir je kroz povijest bio pod mnogim vladavinama, a kao bitniji događaj bilježimo ožujak 1242. godine, kada je Trogir sakrio kralja Belu IV. i njegovu obitelj od tartara. Kralj je tu plemenitu gestu nagradio s proširenjem granica Trogira. Granice su se protezale od „stupa koji je pod Ostrogom“ do „sela koje se zove Smokvica“, koje je bilo u posjedu splitskog nadbiskupa. Godine 1271. se također otvara prva ljekarna u Europi u samoj jezgri grada.


U gradu se razvija komunalna autonomija, temeljena na Kolomanovim povlasticama i Statutu kojega je grad imao već 1322. godine. Trogir je kovao vlastiti novac (bagattino), od čistog bakra s likom zaštitnika grada svetog Lovre. Solana u blizini Trogira je također bila u pogonu, iako ne najbolje kvalitete, zadovoljavala je potrebe građana.
Solana je smještena na savršeno mjesto za “branje soli”. Međutim, močvarne vode koje se slijevaju u potoke kao i bujice postaju sam uzrok širenju malarije.
Trogir bilježi svoj vrhunac u u periodu od XIII. do XV. stoljeća.
Društvena, kulturna, gospodarska i umjetnička moć raste, te grad postaje živahan. Umjetnici Radovan, Aleši, Blaž Jurjev Trogiranin i Ivan Duknović su jedni od brojnih umjetnika koji su doprinijeli izgledu grada kojeg možemo vidjeti danas. Za vrijeme vladavine Venecije od 1420. do 1797. godine sačuvan je hrvatski jezik, iako je službeni jezik bio talijanski. Padom vladavine Venecije, Trogir dolazi u ruke Francuske vladavine, te uz niz promjena srušene su i gradske zidine koje su čuvale staru jezgru.
Austrija dolazi na vlast 1814. godine sve do 1918. kada završava prvi svjetski rat. Tada stare plemićke obitelji propadaju, a grad gubi titulu biskupije 1828. godine. U Trogiru se tada budi narodni preporod, pa je i osnovana Narodna glazba kao i Narodna štionica. Za vrijeme SFR Jugoslavije grad se obnavlja u poljoprivredi i brodogradnji, te se velika pažnja predaje turizmu.
Stara gradska jezgra se uvrštava na listu UNESCO-ve kulturne baštine 1997. godine.
Ostali blogovi
25.08.2023.
Trogirske udruge
Trogirske udruge već godinama svojim plesnim i glazbenim točkama održavaju kulturu grada. Njihovi nastupi privlače obožavatelje iz cijelog svijeta. Kulturno – umjetničko društvo Kvadrilja 1969. godine osnovana je udruga KUD-a „Kvadrillja“. Najprije kao folklorni odjel Udruge mladih Čiovo, društvo je kasnije službeno registrirano kao Folklorni ansambl Trogir (FAST). U svrhu podrške tradicionalnom trogirskom plesu, organizacija […]
24.07.2023.
Gradski trg i njegove čari
Okružen brojnim znamenitostima, ovaj gradski trg je bio glavno mjesto okupljanja kroz povijest. Knežev dvor se nalazi na istočnom djelu glavnog trga. Njegova gradnja započinje u XIII. stoljeću na mjestu crkve Sv. Stjepana. Otvori palače koji gledaju na trg su renesansnog oblika, s brojnim motivima i ukrasima za koje se sumnja da ih je Nikola […]
06.07.2023.
Kula Kamerlengo
Kula Kamerlengo krasi samu obalu stare gradske jezgre Smještena na jugozapadnom dijelu maloga otočića, kula je jedna od mnogih mjesta koje morate razgledati. Sama kula je sagrađena između 1420. i 1437. godine za vrijeme mletačkog osvajanja Trogira, te je strateški smještena uz obalu da služi kao obrana. Tvrđava je napravljena u obliku nepravilnog trapeza s […]